روش‌های افزایش طول عمر خودرو

خودرو برای بسیاری از افراد در سطح جامعه ابزار کار است. به همین دلیل باید در حفظ و نگهداری از آن بسیار کوشا بود. تمیزی و سالم بودن خودرو برای فرد راننده از هر شخص دیگری بیشتر حائز اهمیت است. به دلایل زیر باید به‌سلامت و افزایش طول عمر خودرو خود اهمیت بیشتری دهید:

۱. شما به‌عنوان یک راننده زمان بیشتری را در روز درون خودرو هستید. به همین دلیل تمیزی داخل آن برای سلامت شخص شما اهمیت دارد.

۲. وقتی مخاطب شما، یک ماشین تمیز و سالم را می‌بیند به شما بیشتر و راحت‌تر اعتماد می‌کند و تأثیر بهتری در دید او دارد. این تأثیر حتی برای کارفرمای شما هم تعریف می‌شود.

۳. خودروی شما وسیله‌ی کار شماست و هر خرابی و یا مشکلی برای شما ایجاد هزینه می‌کند و اگر به آن رسیدگی نکنید ممکن است در حین کار کردن، سبب بروز مشکل جدی‌تر شود به‌طوری‌که شما مجبور باشید برای چند روز آن را در تعمیرگاه نگه دارید.

۴. خودرویی که به لحاظ بدنه و فنی سالم باشد، جان شما و سایرین را تضمین می‌کند.

روش‌های مؤثر در افزایش طول عمر خودرو و مراقب از آن

همان‌طور که خودمان باید به سلامت بدن و روانمان رسیدگی کنیم، باید با دقت بالایی مراقب خودروی‌مان هم باشیم. لازم به ذکر است که هزینه‌ی نگهداری درست از این وسیله‌ی نقلیه به مراتب کمتر از هزینه‌ای است که باید برای تعمیر آن پرداخت کنیم. در ادامه به نکاتی در باب نگهداری و افزایش طول عمر خودرو می‌پردازیم:

  • مراقب ویژه از لنت ترمز، تسمه و باتری:

هر زمانی که متوجه کوچک‌ترین ایراد در ترمز خودرو شدید، سریعا به مکانیکی مراجعه کرده و برای رفع آن اقدام کنید چرا که ایراد در بخش ترمز می‌تواند به قیمت جان شما تمام شود.

  • علایم هشدار دهنده:

اگر در پشت فرمان شما و یا هرجای دیگر علائم هشدار دهنده وجود دارد،‌ به آن‌ها بسیار دقت کنید و در صورت روشن شدن برای رفع مشکل اقدامات لازم را انجام دهید.

  • به سراغ حرفه‌ای‌ها بروید:

کیفیت کار را به هزینه نبخشید، بهتر است برای سرویس و یا بررسی خودرو به سراغ فردی بروید که درباره‌ی خودروی شما بسیار ماهر باشد و در حرفه‌ی خود حرفه‌ای و خوش کار باشد.

  • به ظواهر دقت کنید:

شاید به نظر شما بدنه‌ی ماشین از اهمیت پایینی برخوردار باشد اما بهتر است بدانید که همان‌طور که در بالا گفته شد، ظاهر تمیز خودرو در جلب نظر و اعتماد بسیار پراهمیت است. اتاق ماشین هم بسیار مهم است. یک نقل قول وجود دارد که می‌گوید ارزش خودرو در داخل اتاقک است که این جمله کاملاً صحیح است.

  • استفاده از لاستیک مناسب و تنظیم باد آن‌ها:

بیشتر لاستیک‌ها دارای زمان‌سنج تعویض هستند که داخل فرورفتگی تاج لاستیک است. یک روز در میان باد ماشین را با دستگاه فشارسنج چک کنید چرا که در بهینه مصرف کردن بنزین مؤثر است.

  • مایعات خودرو:

مایعات داخل خودرو مانند روغن هیدرولیک، روغن موتور، ضدیخ و … باید هر هفته بررسی شوند و می‌توانید از مکانیک خود بخواهید که چک کردن آن را به شما آموزش دهد.

  • خروجی گازها:

حسگر اکسیژن و دریچه‌های EGR از محل‌های رایج در مورد وجود عیب در سیستم خروجی گازها هستند که باید به صورت دوره‌ای بررسی شوند.

سخن پایانی

جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است، در موقعیت های مختلف کاربرد دارد. بنابراین با رعایت پارامترهای بالا و مراقبت و نگهداری صحیح از خودرو خود میتوان به حفط ارزش دارایی خود در طول زمان کمک شایانی کرد.

برچسب‌ها:, , ,
ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*