راهنمای خرید بهترین لاستیک خودرو

داشتن دقت لازم هنگام خرید لاستیک خودرو، یکی از ابتدایی‌ترین و البته مهم‌ترین اقدامات برای بالا بردن ایمنی، افزایش و بهبود کارکرد خودرو، کاهش سوخت و به‌دست آوردن تجربه مثبت هنگام رانندگی است. احتمال پنچر شدن و ساییدگی لاستیک‌های بی‌کیفیت بسیار بالا است و به جز آن، احتمال به‌ خطر افتادن جان سرنشینان نیز افزایش می‌یابد. اما شما می‌توانید با کمی دقت، بهترین لاستیک خودرو را خریداری کنید و با ایمنی کامل برانید. برای این منظور، بهتر است با خواندن این مقاله درباره انواع تایرها و تایرهای مناسب براساس نیازتان اطلاعات کافی به‌دست آورید و با انتخاب صحیح لاستیک، عمر خودروی خود را افزایش دهید.

آشنایی با شاخص های لاستیک خودرو

قبل از اقدام به خرید لاستیک برای خودروی خود، بهتر است با ساختار لاستیک و اجزای مختلف آن آشنا شوید. به صورت کلی یک تایر از شش بخش اصلی تشکیل شده است:

آج: آج لاستیک همان بیرونی‌ترین بخش است که از جنس لاستیک ساخته شده و همانطور که مشاهده کرده‌اید، این بخش دارای آج‌های بزرگ و کوچک است که برای ایجاد اصطکاک ساخته شده. آج‌ها را معمولا به چهار دسته متقارن، نامتقارن، جهت‌دار، جهت دار-نامتقارن تقسیم‌بندی می‌کنند.

دیواره جانبی: بخش بعدی مربوط به دیواره جانبی است که نقش حفاظت‌کننده از سایر لایه‌ها را بر عهده دارد و همچنین باعث حفظ استحکام و هوای درونی تایر می‌شود.

لایه‌های تسمه: یکی از بخش‌های بسیار مهم تایر، تسمه است که از رشته‌های فولادی تشکیل شده که زیر آج قرار می‌گیرند و محافظ تایر هستند تا پنچر نشود.

بدنه: اگر به بدنه لاستیک دقت کنید می‌توانید چندین لایه در هم تنیده شده را مشاهده کنید که که معمولا از جنس نخ‌های پلی‌استر هستند و با زاویه‌ای مخصوص نسبت به آج قرار گرفته‌اند. این لایه‌های در هم تنیده شده، هوای درون تایر را محبوس می‌کنند. معمولا تایرها را با تعداد لایه بدنه آن‌ها می‌سنجند.

طوقه: داخلی‌ترین قسمت تایر طوقه است که از چند رشته فولادی با استحکام بالا ساخته شده و دارای پوششی از جنس لاستیک است. وظیفه اصلی این بخش، موقعیت‌دهی و هم‌مرکز کردن رینگ و لاستیک است.

معیارهای شناخت لاستیک خودرو

جهت خرید تایر باکیفیت و مناسب برای خودروی خود، پاسخ به این سوال اهمیت زیادی دارد. در درجه اول بهتر است بدانید خرید تایر مناسب براساس چه معیارهایی انجام می‌شود و در هنگام خرید، باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهید.

اندازه لاستیک خودرو

توجه داشته باشید که آج روی لاستیک‌ها معمولا به‌صورت باریک و کم‌عمق یا بزرگ و عمیق مشخص می‌شوند. لاستیک‌هایی با شیار کم‌عمق نسبت به عمیق، در یخ‌بندان و شرایط جوی برفی، عملکرد خوبی ندارند و از طرفی لاستیک‌ها با الگوی آج و شیارهای بزرگ، اصطکاک بیشتری ایجاد می‌کنند و عملکرد بهتری دارند.توجه به سایز تایر اهمیت بسیار زیادی دارد و لازم است قبل از خریداری لاستیک برا خودروی خود، اندازه مناسب را بدانید. سایز خودرو با چند شاخص سنجیده می‌شود که برای فهم بهتر این موضوع، یک مثال می‌زنیم. اندازه لاستیک سمند به‌صورت استاندارد ۱۸۵/R1565 است که از سه بخش تشکیل شده:

۱۸۵: پهنای تایر بر اساس میلی‌متر

۶۵: نسبت ارتفاع دیواره (فاق) به پهنای آن براساس درصد

R: ساختار تایر (رادیالی)

۱۵: قطر رینگ بر حسب اینچ

اندازه لاستیک خودرو
اندازه لاستیک خودرو

سرعت مجاز

توجه به این معیار در هنگام خریداری تایر اهمیت ویژه‌ای دارد. سرعت مجاز را حداکثر سرعتی تعریف می‌کنند که لاستیک می‌تواند در ده دقیقه تحمل کند و آسیب نبیند. معمولا تایرها حد مجازی از سرعت را می‌توانند تحمل کنند و این شاخص با یکی از حروف A تا Z که روی لاستیک درج شده، مشخص می‌شود. توجه به حداکثر سرعت مجازی که یک تایر می‌تواند تحمل کند از آن جهت اهمیت دارد که اگر لاستیک خودرو تحت تاثیر حداکثر سرعت قرار بگیرد اما فشار باد آن تنظیم نباشد و یا اضافه بار روی آن اعمال شود، آسیب می‌بیند و یا ممکن است بترکد.

بار مجاز

هر مدل لاستیک براساس ساختاری که دارد و همچنین با توجه به نوع خودرو، قادر به تحمل مقدار مشخصی وزن است که آن را بار مجاز می‌نامند و عبور از بار مجاز، باعث وارد شدن فشار اضافی به تایر و در نتیجه ترکیدن و آسیب دیدن تایر می‌شود. شاخص وزن برای خودروهای سواری بین ۷۰ تا ۱۰۰ تعریف می‌شود که معادل تحمل وزن بین ۳۳۳ تا ۱۰۵۲ کیلوگرم است. این موضوع به این معناست که اگر شاخص وزن برای یک خودرو ۷۰ تعریف شود، یعنی وقتی لاستیک آن ماشین دارای حداکثر فشار باد مجاز است، می‌تواند حداکثر ۳۳۳ کیلوگرم وزن را تحمل کند.

تاریخ تولید لاستیک خودرو

عبور از تاریخ مصرف لاستیک، یک خطر بزرگ محسوب می‌شود و می‌تواند باعث ترکیدن ناگهانی لاستیک و به خطر افتادن سلامتی شما شود. بنابراین حتما به تاریخ تولید و تاریخ انقضای تایرها دقت کنید و حواس‌تان باشد لاستیک تاریخ گذشته را خریداری نکنید. تاریخ تولید لاستیک با یک عدد چهار رقمی بر روی دیواره بیرونی لاستیک مشخص شده که دو رقم اول مربوط به هفته و دو رقم دوم مربوط به سال ساخت است. معمولا تاریخ مصرف لاستیک چهار سال پس از تاریخ تولید است؛‌ به این معنا که بعد از گذشت چهار سال از تاریخ درج شده، نباید استفاده شود.

شاخص چسبندگی لاستیک خودرو

یکی دیگر از معیارهای مهم هنگام خریداری لاستیک توجه به شاخص چسبندگی است که با Traction نشان داده می‌شود. این شاخص نشان‌دهنده میزان توانایی توقف تایر خودرو روی سطح جاده خشک و خیس است. بالاترین درجه چسبندگی با AA و کمترین آن با C روی دیوار تایر حک می‌شود و شما می‌توانید به راحتی آن را مشاهده کنید. تایرهایی با شاخص AA موقع ترمزگیری روی سطوح خیس، در مسافت کمتری متوقف می‌شوند.

الگوی آج

توجه داشته باشید که آج روی لاستیک‌ها معمولا به‌صورت باریک و کم‌عمق یا بزرگ و عمیق مشخص می‌شوند. لاستیک‌هایی با شیار کم‌عمق نسبت به عمیق، در یخ‌بندان و شرایط جوی برفی، عملکرد خوبی ندارند و از طرفی لاستیک‌ها با الگوی آج و شیارهای بزرگ، اصطکاک بیشتری ایجاد می‌کنند و عملکرد بهتری دارند.

برچسب‌ها:, , ,
ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*