راهنمای خرید خودروی دست‌دوم

وسیله نقلیه مهم‌ترین وسیله‌ای است که رانندگان با آن به کسب درآمد می‌پردازند و از همین جهت انتخاب یک ماشین مناسب، اهمیت بسیار زیادی دارد. هرچند با فراگیر شدن خرید اینترنتی و خدمات آنلاین، راحت‌تر از قبل می‌توان ماشین خرید؛ اما همچنان خریداری ماشین پروسه‌های مهمی دارد که باید از سر بگذرانید و در صورت ناآگاهی، ممکن از در خرید خود متضرر شوید. چه برای خرید خودروی نو و چه خودروی دست‌دوم، بهتر است با یکسری نکات آشنا شوید که شما را برای خرید بهتر، یاری می‌رسانند. ما تلاش کردیم در مقاله راهنمای خرید خودرو، مهم‌ترین نکاتی را که پیش از خریداری خودرو باید بدانید بررسی کنیم. برای آشنایی با این نکات، ادامه مطلب را بخوانید.

خودروی دست‌دوم یا نو ؟

پاسخ به این سوال قبل از خریداری ماشین، بسیار مهم است. بهتر است بدانید خریداری خودروی نو و خودروی دست‌دوم، هرکدام معایب و مزایای خود را دارند که نمی‌توان نادیده گرفت. از آنجایی که قیمت ماشین نو هر روز در حال افزایش است و نوسان قیمت ماشین در چند سال گذشته این موضوع را ثابت می‌کند، خریداری ماشین دست‌دوم در چنین وضعیتی منطقی‌تر به نظر می‌رسد و به‌صرفه‌تر است. از طرفی همه ماشین‌های دست‌دوم ارزش خریداری ندارند و بعضی از ماشین‌هایی که استهلاک بالایی دارند، ممکن است مدام خرج بتراشند. بنابراین موقع خریداری خودروی دست‌دوم، دقت به تمیزی و سلامت ماشین، اهمیت بسیار زیادی دارد.

نکات مهم قبل از خریداری خودرو دست‌دوم

وقتی صحبت از خریداری خودروی دست‌دوم می‌شود، لازم است بیشتر از هر زمان دیگری دقت به خرج دهید و ماشین را با وسواس بررسی کنید تا ایراد فنی مهمی نداشته باشد. از آنجایی که شما با یک خودرو کارکرده روبه‌رو هستید، بررسی همه‌جانبه خودرو اهمیت بسیار زیادی دارد و بهتر است برای این کار، از یک کارشناس حرفه‌ای کمک بگیرید.

  • رنگ خودرو

بسیاری از ماشین‌های کارکرده دارای رنگ روی بدنه هستند که تشخیص آن گاهی ممکن نیست و تنها یک کارشناس می‌تواند متوجه شود. بسیاری از خودروها بعد از تصادف، رنگ اولیه خود را از دست می‌دهند و این موضوع باعث کاهش قیمت اولیه خودرو می‌شود. گلگیرها، درها، سقف یا کاپوت، بیشترین میزان رنگ‌شدگی دارند. پس بدون تعارف، اگر ماشینی در همه قسمت‌ها رنگ‌شدگی دارد، دور آن را خط بکشید.

  • سلامتی بدنه و شاسی

یکی دیگر از کارهای مهم قبل از خریداری خودروی دست‌دوم، بررسی همه‌جانبه آسیب‌های روی بدنه مثل فرورفتگی، پوسیدگی، ترک‌خوردگی، رنگ پریدگی، تعویض کاپوت، تعویض در و… است. اگر ماشینی دچار خرابی روی بدنه باشد، قیمت آن افت پیدا می‌کند. از طرفی سلامتی شاسی خودرو نیز اهمیت ویژ‌ه‌ای دارد و این بخش مهم به‌عنوان ستون فقرات خودرو شناخته می‌شود که در صورت آسیب دیدن، خودرو استحکام اولیه را نخواهد داشت.

  • کارکرد و کیلومتر ماشین

کارشناسان خودرو روی کارکرد و کیلومتر ماشین بسیار حساس هستند و این وسواس کاملا منطقی به نظر می‌رسد. کارکرد متوسط خودرو برابر با ۲۰ هزار کیلومتر در سال است و اگر کیلومتر یک ماشین از این عدد تجاوز کند، زنگ خطری است که باید آن را جدی بگیرید. هر چقدر کیلومتر یک ماشین بر حسب سال تولید بیشتر باشد، احتمال آسیب‌دیدگی قطعات داخلی بالاتر می‌رود و به این شکل قیمت خودرو افت شدیدی خواهد داشت.

از طرفی احتمال دست‌کاری شدن کیلومتر خودرو در بسیاری از خودروهای دست‌دوم زیاد است و نباید این نکته را فراموش کنید که ممکن است کیلومتری که مشاهده می‌کنید، کمتر از واقعیت باشد. تشخیص اینکه مسافت پیموده‌شده چقدر است، اصلا کار راحتی نیست و باید آن را به یک کارشناس حرفه‌ای بسپارید.

  • بررسی لاستیک‌ها

لاستیک‌هایی که زیاد کار کرده باشند، دچار ساییدگی می‌شوند و آج طبیعی آن‌ها از بین می‌رود و در نتیجه ممکن است بترکند. موقع خرید خودروی دست‌دوم حتما لاستیک‌ها را بررسی کنید. اگر لاستیک عیبی داشته باشد، بهتر است قبل از رانندگی حتما آن را تعویض کنید. البته بهتر است ماشینی را خریداری کنید که لاستیک سالم داشته باشد.

  • بررسی موتور خودرو و قطعات آن

موتور قلب خودرو است که اگر خراب باشد یا به خوبی کار نکند، کارکرد تمام ارگان‌های ماشین با مشکل روبه‌رو خواهد شد. قبل از خریداری خودرو حتما از سلامتی قطعات داخل موتور، روغن موتور، تسمه‌تایم، سیلندر و… مطمئن شوید. اگر تسمه‌تایم بیشتر از ۷۰ هزار کیلومتر کار کرده باشد، حتما نیاز به تعویض دارد. وقتی این قطعه فرسوده یا پاره شود، موتور ماشین آسیب جدی می‌بیند و برای رفع مشکل باید هزینه زیادی را پرداخت کنید.

  • رادیاتور ماشین و عملکرد آن

حتما رادیاتور را بررسی کنید و مطمئن شوید که آب درز نکند. اگر این قطعه حیاتی به خوبی کار نکند، دمای داخل موتور افزایش می‌یابد و موتور و اجزای آن دچار مشکل می‌شوند و در این‌صورت، باید هزینه زیادی را برای تعمیر پرداخت کنید. اگر صاحب ماشین از خودرو و رادیاتور به خوبی نگهداری کمد، عمر این قطعه بین ۸ تا ۱۰ سال و حتی بیشتر خواهد بود. اگر متوجه نشتی، شکستگی، پوسیدگی و… روی این قطعه شدید، حتما آن را بررسی کنید.

  • کولر و بخاری

بسیاری از افراد بعد از بررسی قسمت‌های مهم خودرو مثل موتور، تصمیم‌شان را برای خرید می‌گیرند. اما بهتر است ریزبین باشید و به سراغ بررسی بخش‌های دیگر مثل کولر و بخار و سیستم تهویه خودرو نیز بروید. اگر این قسمت‌ها خراب باشند، قیمت خودرو نیز کاهش پیدا می‌کند و باید درباره قیمت جدید، با فروشنده مذاکره کنید.

  • بررسی قسمت‌های برقی

یادتان نرود که حتما قسمت‌های برقی خودرو مثل شیشه‌ها، چراغ‌ها، راهنما، بوق، آب‌پاش و… را امتحان کنید و مطمئن شوید که به درستی کار می‌کنند. اگر هر یک از این قسمت‌ها دچار مشکل باشد، نشان از خرابی سیستم برقی خودرو دارد که باید حتما بررسی شود.

  •  بررسی اگزوز ماشین

حتما ماشین را برای چند دقیقه روشن بگذارید و به دودی که از اگزوز خارج می‌شود دقت کنید. اگر متوجه خروج دود سیاه یا آبی شدید، باید علت را جست‌وجو کنید. یکی از علت‌های اصلی خروج دود سیاه از اگزوز، درست کار نکردن کاربراتور و علت اصلی خروج دود آبی، روغن‌سوزی موتور است.

  •  موارد دیگر

بهتر است برای محکم‌کاری، موارد دیگر مثل سیستم صوتی، دست‌گیره‌ها، صندلی‌ها و روکش‌ها، درست بودن صندوق‌عقب و کاپوت، درست بودن سیستم فرمان و هدایت ماشین و… را نیز بررسی کنید و در صورت اطمینان از درست کار کردن همه بخش‌ها، خرید خود را با اطمینان انجام دهید.

در صفحه مقالات دیجی‌اکسپرس می‌توانید نکات مهمی را که پیش از خرید خودروی نو نیاز دارید را مطالعه کنید؛ با ما همراه باشید.

برچسب‌ها:, , , ,
ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*