سرویس دوره‌ای خودرو چیست؟

ماشین هم مثل هر وسیله دیگری دارای طول عمر مشخصی است و شما می‌توانید با رسیدگی منظم و انجام سرویس دوره‌ای خودرو، عمر مفید خودروی خود را افزایش دهید و از ایجاد هزینه‌های اضافی در آینده جلوگیری کنید. همانطور که عملکرد درست سیستم‌ها و ارگان‌های بدن وابسته به رسیدگی منظم و چکاپ‌های سالیانه است، سلامت اعضا و قطعات ماشین نیز بستگی به میزان رسیدگی شما دارد؛ پس بهتر است سرویس دوره‌ای خودرو خود را جدی بگیرید تا از تعمیرات سنگین جلوگیری کنید. اما سوال اینجاست که سرویس‌های دوره‌ای خودرو شامل چه مواردی است؟ ما در این مقاله تمام سرویس‌هایی که برای خودروی خود لازم دارید را بررسی کرده‌ایم.

سرویس دوره‌ای خودرو را بشناسید

اقدامات و رسیدگی‌های ابتدایی برای بهبود سلامت خودرو و همینطور بهبود عملکرد اجزای خودرو را سرویس دوره‌ای خودرو می‌نامند. این سرویس‌ها توسط مکانیکی‌ها و افراد متخصص انجام و مواردی مثل روغن موتور، روغن ترمز، فشار لاستیک‌ها و… بررسی می‌شود و در صورت نیاز، تعمیرات صورت می‌گیرد.

حتی ممکن است خودتان متوجه هیچ مشکلی در ماشین نشوید اما با مراجعه به مکانیکی، تازه به وجود مشکلات خودروی خود پی ببرید. در هر صورت، بازدید دوره‌ ای می‌تواند ماشین شما را از آسیب‌های جدی در امان نگه دارد و مهر تاییدی باشد بر سلامت آن.

مزایای سرویس منظم خودرو

شما با سرویس منظم خودروی خود می‌توانید طول ایرادات خودرو را به‌موقع شناسایی و پیش از خرج برداشتن ماشین، مشکل را برطرف کنید. یکی دیگر از مزایای رسیدگی به خودرو، حفظ سلامتی قطعات است. از دیگر مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش طول عمر خودرو
 • افزایش ایمنی خودرو
 • افزایش سلامتی سرنشینان ماشین
 • افزایش شتاب و کارایی خودرو
 • کاهش هزینه‌ها در آینده
 • بهینه‌سازی مصرف سوخت و مصرف روان‌کننده‌ها

چک‌لیست سرویس دوره‌ای خودرو

مواردی که برای نگهداری و بهبود عملکرد خودرو در نظر گرفته شده است تقریبا برای همه وسایل نقلیه یکی است و کارهای مشابهی را شامل می‌شود. این چک‌لیست به شما کمک می‌کند موردی را از قلم نیندازید و یک سرویس همه‌جانبه برای وسیله نقلیه خود در نظر بگیرید:

 • باتری خودرو

همانطور که می‌دانید باتری یکی از قطعات اصلی خودرو است که وظایف متعددی از جمله تامین انرژی لازم برای استارت خودرو، کمک به روشن شدن چراغ‌های خودرو، کمک به روشن شدن کولر و… را بر عهده دارد. در صورت آسیب دیدن یا خوابیدن باتری، خودروی شما با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شود. بهتر است سالی دو بار را برای بررسی سلامت باتری در نظر بگیرید و در زمان مشخص‌شده، خودروی خود را به مکانیکی نشان دهید.

 • روغن موتور

روغن موتور یک روان‌کننده مهم است که از ساییدگی قطعات داخل موتور جلوگیری می‌کند و باعث افزایش طول عمر خودرو می‌شود. در صورت استفاده از روغن بی‌کیفیت، قطعات موتور خیلی زود آسیب می‌بینند و در معرض فرسودگی قرار می‌گیرند. بنابراین در بازدید دوره‌ای، حتما به فکر تعویض روغن موتور باشید. از طرفی لازم است هرزگاهی خودتان سطح روغن داخل موتور را بررسی کنید که کم یا زیاد نباشد.

 • روغن ترمز

روغن ترمز و روغن گیربکس دو روان‌کننده بسیار مهم در سیستم خودرو هستند که وظایف مهمی را بر عهده دارند. روغن ترمز باعث انتقال فشار هیدرولیکی از پمپ ترمز به سیلندر ترمز و در نهایت فشار لنت ترمز بر دیسک می‌شود. بهتر است در چکاپ سالیانه خودرو، در صورت نیاز روغن ترمز را نیز تعویض کنید. البته به صورت معمول، این مایع روان‌کننده هر دو سال یکبار نیاز به تعویض دارد. در صورت تعویض به‌موقع این روغن، قطعات داخلی سیستم ترمز دچار خوردگی و ساییدگی نمی‌شوند.

 • روغن گیربکس

روغن گیربکس یا واسکازین یک نوع روان‌کننده است که باعث روان‌کاری قطعات داخل جعبه دنده شده و از طرفی، باعث کاهش دمای داخل گیربکس و جلوگیری از آسیب دیدن قطعات می‌شود. در گیربکس‌های دستی بهتر است هر ۵۰ تا ۱۰۰ هزار کیلومتر، به فکر تعویض روغن باشید. زمان مناسب برای تعویض روغن گیربکس در گیرکس‌های اتوماتیک، هر ۱۰۰ هزار تا ۱۵۰ هزار کیلومتر است.

 • مایع خنک‌کننده (ضد یخ)

برخلاف تصور بعضی از افراد که ضدیخ را یک ماده غیرکاربردی می‌دانند، یا نهایتا زمستان‌ها برای تعویض آن اقدام می‌کنند، ضد یخ یک ماده بسیار ضروری هم در تابستان و هم در زمستان است. این ماده از یخ زدن موتور در تابستان و داغ کردن آن در تابستان جلوگیری می‌کند. یادتان باشد که سالی یک‌بار، حتما برای تعویض ضد یخ اقدام کنید.

 • بررسی چراغ‌ها

چراغ‌ها ضامن سلامتی ماشین و سرنشینان در شب هستند. خرابی چراغ‌ها می‌تواند باعث ایجاد خطرات زیادی شود و تشخیص موقعیت ماشین شما را در شب با مشکل روبه‌رو کند. یادتان باشد که در سرویس دوره‌ای خودرو حتما از سلامتی چراغ‌های جلو نشانگرها، چراغ‌های خطر، چراغ ترمز، چراغ‌های معکوس، چراغ‌های پارک و مه‌شکن مطمئن شوید.

سرویس دوره‌ای خودرو
 • باد لاستیک و تنظیم باد

اگر باد تایرها کم شده باشد یا یک سمت کمتر از سمت دیگر باشد، ممکن است ماشین شما به یک طرف کشیده شود. اگر با چنین مشکلی روبه‌رو شدید، بهتر است هرچه زودتر ماشین خود را به یک تعمیرکار نشان دهید. وقتی لاستیک‌ها ساییده می‌شوند، مصرف سوخت افزایش و تعادل خودرو کاهش پیدا می‌کند.

 • فیلتر هوای موتور

فیلتر هوای موتور نقش مهمی در کیفیت عملکرد موتور دارد و باعث جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل موتور می‌شود. هرچقدر بیشتر در مسیرهایی قرار بگیرید که گرد و خاک بیشتر است، زودتر از مواقع دیگر به تعویض فیلتر هوا نیاز پیدا می‌کنید. اما به صورت معمول روی دفترچه راهنمای خودرو، زمان تعویض فیلتر هوا مشخص شده است.

 • فیلتر روغن

تعویض منظم فیلتر روغن باعث کاهش مصرف سوخت و همچنین افزایش شتاب خودرو می‌شود. بنابراین لازم است که در سرویس دوره‌ای خودرو، حتما در صورت نیاز، فیلتر روغن را نیز تعویض کنید. یکی از وظایف اصلی این قطعه، تصفیه روغن در موتورهای احتراقی داخلی است و اگر خوب کار نکند، کیفیت روغن کاهش پیدا می‌کند و به‌دنبال آن، قطعات خودرو آسیب می‌بینند.

 • تسمه تایم

پاره شدن تسمه تایم خسارت‌های زیادی برای شما می‌تراشد و سلامتی خودرو را به خطر می‌اندازد. این قطعه آسیب‌پذیر بسیار حساس است و در صورتی که از خودرو به خوبی نگهداری نکنید و همیشه با دور موتور بالا رانندگی کنید، این قطعه به راحتی آسیب می‌بیند. لازم است که در سرویس دوره‌ای خودرو، حتما از سلامتی تسمه تایم مطمئن شوید. معمولا بعد از هر ۶۰ هزار کیلومتر رانندگی، باید تسمه تایم مورد بررسی قرار گیرد.

 • بررسی سلامتی شمع‌ها

شمع‌ها یکی از اصلی‌ترین قطعات در ماشین‌ها هستند که اندازه کوچکی دارند. این قطعه باعث روشن شدن موتور می‌شود و با ایجاد جرقه، باعث اشتعال مخلوط هوا و سوخت می‌شود. اگر شمع دچار مشکل شود، خودرو به درستی استارت نمی‌خورد و خودروی شما به خوبی شتاب نمی‌گیرد.

چک‌لیست ایمنی خودرو

به جز مواردی که در بالا توضیح دادیم، لازم است که خودروی خود را از جهت ایمنی نیز بررسی کنید. برای این کار می‌توانید به مواردی که در ادامه آورده‌ایم توجه کنید:

 • بررسی بوق ماشین
 • بررسی برف پاک‌کن
 • اطمینان از سلامت آینه‌ها و شیشه‌ها
 • بررسی کمربند ایمنی
 • اطمینان از سلامت زاپاس و جک یدکی
 • بررسی قدرت و سلامت ترمز دستی

سرویس دوره‌ای خودرو حدودا چقدر زمان می‌برد؟

تخمین مدت زمان لازم برای سرویس دوره‌ای خودرو، بستگی به مشکلات خودرو و همچنین موارد موجود در چک‌لیست دارد. اگر خودروی شما تنها به تعویض روغن موتور نیاز داشته باشد، زمان مورد نیاز برای سرویس حدود یک ربع خواهد بود. اما اگر سرویس جدی‌تر نیاز باشد، زمان حدودی انتظار شما، بین دو تا سه ساعت خواهد بود.

خلاصه‌ای از آنچه در این مقاله گفتیم

ما تلاش کردیم تا با یک دید همه‌جانبه، تمام موارد ضروری که در سرویس دوره‌ای خودرو باید مد نظر قرار دهید را با توضیحات بیاوریم. چکاپ منظم خودرو شما را از دردسرهای بعدی نجات می‌دهد و یک راه مطمئن برای افزایش سلامت خودرو است. رانندگی با خودروی سالم و پرشتاب لذت فراوانی دارد. امیدواریم که به تمام سوالات شما در این مقاله پاسخ داده باشیم. در غیر این‌صورت، اگر سوالی برای‌تان باقی مانده، آن را از ما بپرسید تا در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ دهیم.

برچسب‌ها:, , ,
ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*
*